Kilka słów o kapeluszach

Kiedy chciałem nastukać kilka słów o kapeluszach, zdałem sobie sprawę, że nawet prezentując subiektywnie dobraną listę, muszę wspomnieć o co najmniej… ośmiu alternatywach! I]:) Zakup jest o tyle skomplikowany, iż firma, która dostarczyła kapelusze na plan “Poszukiwaczy…” (Herbert Johnson - HJ), została po latach przejęta przez innego gracza i pomimo tej samej nazwy, oferowany przez nią produkt nie jest już najbliższy oryginałowi.
Mój bzik na punkcie kapeluszy zaczął się w 2003 roku, kiedy pierwszy raz trafiłem na najlepsze ze źródeł informacji o akcesoriach IJ - forum Club Obi Wan (COW)>.

Forum przyciąga zagorzałych fanów z całego świata. Wyobraźcie sobie setki dojrzałych zazwyczaj (przynajmniej wiekowo ;) facetów, potrafiących godzinami rozprawiać o jakości tych pięknych nakryć głowy lub uzyskaniu idealnego kształtu kapelusza… Studium kształtu nie ogranicza się po prostu do trzech filmów, ale wręcz do poszczególnych scen (kształtom nadawane są nazwy “Idol”, “Streets of Cairo”…itd.)!

Forum skupiło wielu znawców tematu i uwierzcie mi - nie ma tutaj mowy o przypadkowych kapelonkach :) Przez kilka lat tej dziwnej fascynacji, studiowaniu tysięcy postów i zakupie 2 legendarnych kapeluszy, jestem w miejscu, gdzie z czystym sumieniem, mogę zaprezentować Wam listę THE BEST OF.
Lista nie uwzględnia wełnianego (o zgrozo!) kapelusza, który jest produktem licencjonowanym, dostępnym w sklepie shop.starwars.com. Powiedzmy sobie szczerze, nie jest to produkt wysokich lotów i pośród prawdziwych miłośników kapeluszy wywołuje uśmiech politowania…
Zaczynajmy więc! :)

Adventurebilt - doskonały produkt, oferowany przez geniusza tematu. Steve Delk (USA) pracuje nad każdym egzemplarzem, dostosowując go do oczekiwań Klienta. Aktualnie czas oczekiwania od zamówienia wynosi kilka miesięcy… Produkt zyskał miano kultowego pośród zorientowanych w temacie fanów i uznawany jest aktualnie za kapelusz najbliższy wyglądem temu, który oglądamy w “Poszukiwaczach zaginionej Arki”. Kapelusz jest produktem udanym do tego stopnia, że został użyty w najnowszej części przygód “Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki”!
Od pewnego czasu jestem BARDZO szczęśliwym posiadaczem tej dziecinki :)

Materiał: beaver (bóbr) - bardziej wytrzymały i odporny na trudne warunki niż “rabbit” (królik).

Cena bez przesyłki: $400

Serwis internetowy>

Magnoli HJ - dłuższa historia. Na wstępie pisałem, że wykonawca oryginalnych kapeluszy (firma Herbert Johnson - HJ), nie jest w stanie dostarczyć produktu wiernego tym z lat osiemdziesiątych. Dwóch użytkowników wspomnianego forum COW, wpadło na pomysł, aby dokonywać odpowiednich przeróbek kapelusza HJ tak, aby możliwie zbliżyć się do oryginału. Jednym z tych użytkowników jest Steve Delk (wspomniany przy okazji Adventurebilt), tak więc jest to produkt wart grzechu :)

Materiał: rabbit (królik) - mniej wytrzymały niż “beaver”, ale filmowy oryginał był właśnie kapeluszem “z królika” :) Jeśli zamierzasz zabierać go na każdą przygodę, pamiętaj, że producenci mieli do dyspozycji przynajmniej kilka sztuk… ;)

Cena bez przesyłki: około $250

Serwis internetowy (porównanie przed i po przeróbce)

Adventurebilt Deluxe - gdzieś słyszeliście tę nazwę? Tak, wspomniany wcześniej Adventurebilt to właściwie również przedsięwzięcie dwóch osób, ale w praktyce funkcjonujących… osobno :) Trochę to zawiłe. Po krótce Adventurebilt Deluxe nie są tworzone w USA, a w Niemczech. Twórca (Marc Kitter), postawił sobie za cel stworzenie idealnego kapelusza Indiego, wyłącznie z materiałów z “najwyższej półki” i w sposób, w jaki kapelusze tworzone były w latach trzydziestych ubiegłego wieku (ten cel przyświeca również wspomnianemu Steve’owi). Produkt jest fantastyczny, ale wielu fanów, uważa że wspomniany Adventurebilt Steve’a lepiej oddaje klimat i charakter “Poszukiwaczy…”. Tak czy owak, jeśli masz zbędnych około 350 EURO, czemu by nie spróbować… ;)

Materiał: “the finest beaver felt on earth”, “bóbr” i to podobno, najlepszy z dostępnych na świecie.

Cena z przesyłką: około 350 EURO

Serwis internetowy>

Todd’s HJ - czyli Herbert Johnson Todda. Todd prowadzi dobry pod względem zaopatrzenia sklep z replikami akcesoriów, z różnych filmów. Sprzedawany przez niego kapelusz to również Herbert Johnson, ale bez daleko idących przeróbek (w przeciwieństwie do wyżej opisanego Magnoli HJ).

Materiał: rabbit (królik).

Cena bez przesyłki: około $240
Serwis internetowy>

Lee Keppler - kiedyś aktywny, teraz słychać o nim nieco mniej. Produkt cieszący się dobrą opinią.

Materiał: beaver (bóbr) - bardziej wytrzymały i odporny na trudne warunki niż “rabbit” (królik).

Cena bez przesyłki: około $150
Serwis internetowy>

Akubra Federation Deluxe - i tu zaczynamy przygodę z produktami naprawdę przystępnymi (szczególnie cenowo) :) Są również dostępne niemal od ręki. Akubra to kapelusz z Australii. Co ciekawe, w jego specyfikacji palce maczali administratorzy forum Club Obi Wan, a nawet Steve Delk (z Adventurebilt!). Akubra Deluxe to wytrzymały (co potwierdzają właściciele) kapelusz, który prezentuje się doskonale jako “Indiana Jones Fedora”. Szczególnie, że aktualnie dostępna jest już czwarta generacja serii Federation, o czym możesz przeczytać w tym artykule!

Materiał: rabbit (królik).

Cena bez przesyłki: około 350 ZŁOTYCH POLSKICH
Serwis internetowy>

Jimmy Pierce - dostępny od niedawna i konkurujący z Akubrą (osobiście, bardziej podoba mi się Akubra - szczególnie jej czwarta generacja, deklasuje rywala).

Materiał: rabbit (królik) lub beaver (bóbr)

Cena bez przesyłki: rabbit: $125, beaver: $250
Serwis internetowy>

Akubra Federation (Regular) - mój pierwszy kapelusz. Jest niemal identyczny jak wyżej opisany Akubra Deluxe (Deluxe ma podobno filc nieco wyższej jakości). Akubra jest przystępna cenowo i jak na “królika” wytrzymała. Przeżyła ze mną przez kilka lat sporo przygód… :) Aktualnie pojawiła się już czwarta generacja serii Federation, która jest absolutnie najlepszym wyborem (najlepszy stosunek jakości do ceny)!

Materiał: rabbit (królik).

Cena bez przesyłki: około 220 ZŁOTYCH POLSKICH
Serwis internetowy>

<< powrót