Kultowa kurtka IJ

Chyba tylko kapelusz Indiany jest równie charakterystyczny. Skórzana kurtka Indiany Jonesa z pewnością jest obiektem westchnień niejednego fana :) Zapewne jest to związane z faktem, iż jest to po prostu świetny, nieprzemijający element garderoby (wzorowana na skórzanych kurtkach lat trzydziestych) - klasyczna, prosta kurtka, która do dziś świetnie wygląda zarówno z koszulą i równie dobrze pasuje do jeansów i bluzy z kapturem.

Podobnie jak w przypadku każdego innego elementu wyposażenia, tak i “Indy jacket” oferowana jest przez kilku dostawców. Wybór nie jest jednak tak trudny, jak w przypadku kapeluszy, gdyż w Wielkiej Brytanii funkcjonuje nadal firma człowieka, który stworzył około 50 oryginalnych kurtek na potrzeby trylogii Indiana Jones (dla Harrisona Forda oraz kaskaderów). “Wested Leather” Petera Botwrighta sprzedaje dziś doskonałe repliki w bardzo rozsądnej cenie (biorąc pod uwagę, że jest to autentyczny produkt i… szyty na miarę!). Swój egzemplarz nabyłem w 2003 r. i miałem przyjemność (podobnie jak wielu innych klientów), osobiście zamienić parę słów z Peterem.

Poza dokładną repliką kurtki (do wyboru kurtki z “Poszukiwaczy…”, “Świątyni Zagłady” i “Ostatniej krucjaty”), można zamówić wariant według własnego “widzimisię” (różne rodzaje i kolory skóry + inne dodatki, które uprzyjemnią Ci życie - to temat na oddzielny artykuł). Tak więc możesz wybrać co tylko Ci się podoba. Jednak jeśli szukasz autentycznej kurtki z “Poszukiwaczy…”, wybierz opcję “authentic lambskin” (jagnięcia skóra). Jakość jest fantastyczna, a wraz z biegiem czasu, kurtka przypomina coraz bardziej filmowy pierwowzór. Oczywiście, jeśli masz dość odwagi, zawsze możesz przyspieszyć proces “starzenia” :) Aceton, papier ścierny - techniki są różne (jeśli Cię to interesuje, zajrzyj do odnośników na stronie głównej). Ja sam nosiłem kurtkę dwa lata, po czym zdecydowałem się jej odrobinę “pomóc” :) I choć jestem zachwycony efektem, nikogo nie zachęcam do niszczenia nowych ubrań… :)))

Przy okazji poszukiwania autentycznej kurtki kilka lat temu, dołączyłem do grona fantastycznej społeczności fanów z całego świata, dyskutujących na temat akcesoriów IJ - forum Club Obi-Wan. Gorąco polecam! Znajdziecie tam całe mnóstwo porad i fantastycznych ludzi.

Kilka odnośników:

Serwis Wested Leather - producenta oryginalnych kurtek (Wielka Brytania).

IndyGear - świetne źródło informacji odnośnie wyposażenia IJ.

Club Obi-Wan - Fantastyczna, międzynarodowa społeczność fanów dyskutujących o akcesoriach IJ.

TheRaider.net - kilka dodatkowych informacji o kurtce (jęz. angielski).

<< powrót